Izby zagranicznych inwestorów w Polsce
Informują, doradzają i zabawiają
Izby zagranicznych inwestorów w Polsce
W Polsce działa już kilkadziesiąt zagranicznych izb przemysłowo-handlowych. Należą do nich także polskie firmy, które uzyskały dzięki temu możliwości nawiązywania cennych kontaktów, wpływania na politykę władz, a także poznawania prawnych, finansowych i marketingowych warunków działalności na zagranicznych rynkach.
Powstanie zagranicznych izb przemysłowo-handlowych w Polsce jest bezpośrednio związane z tworzeniem się systemu wolnorynkowego w naszym kraju. Wraz ze zniesieniem monopolu central handlu zagranicznego, firmy zachodnie szukały wsparcia w poszukiwaniu nowych, wiarygodnych partnerów w b. krajach komunistycznych. Aktywność tych izb jest jednak bardzo różna i nie zależy wyłącznie od znaczenia gospodarczego, jakie mają dla Polski poszczególne państwa. Izba ukraińska np. niedawno zawiesiła swoją działalność, rosyjska jest mało aktywna, natomiast litewska, działająca w Suwałkach, organizuje bardzo wiele imprez promocyjnych.
Zasadnicze znaczenie w rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej ma także izba tajwańska, która z powodów dyplomatycznych (Polska nie uznaje Tajwanu) będzie zapewne poręczać umowy o gwarancjach inwestycyjnych i unikaniu podwójnego opodatkowania. Największe jednak znaczenie, tak pod względem możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta