U progu genocywilizacji
Biology International?
U progu genocywilizacji
Profesor Claude Jasmin jest zarazem naukowcem -- dyrektorem do spraw badań we francuskim instytucie badań medycznych INSERM, i lekarzem onkologiem, pracującym wszpitalu. Z tej racji postrzega świat niejako podwójnie, z odmiennych punktów widzenia: teoretyka i praktyka. Swoje doświadczenia zawarł w książce zatytułowanej "Dyskusja o człowieku przyszłości" (nie przełożona na język polski) . Książka traktuje o tym wszystkim, co nazywamy bioetyką. Autor przestrzega przed nieostrożnym obchodzeniem się -- w praktyce klinicznej -- z odkryciami dokonywanymi w zaciszu pracowni. Swoje poglądy wyraził także na łamach tygodnika "L'Express" (2303/ 95) . Ze względu na istotę i wagę zagadnień poruszanych przez Claude'aJasmina nie wolno pomijać ich milczeniem.
Wbrew naturze
Nauce laboratoryjnej w ogóle, a medycynie klinicznej w szczególności, czyni się zarzut, że gwałcą one prawa natury poprzez tak biegunowo odmienne działania jak sztuczne zapłodnienie i sztuczne niezapłodnienie (pigułka antykoncepcyjna) . Słyszy się głosy, że działania te nie są walką z chorobą i śmiercią, co jest powołaniem medycyny, lecz stanowią zamach na wydarzenie naturalne, jakim jest akt zapładniania.
Początkowo zapłodnienie in vitro miało na celu zrekompensowanie niepłodności. Ale trzeba przyznać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta