Elektronami w spaliny
MAEA i Japonia dają 7 mln dol. na wdrożenie polskiej technologii
Elektronami w spaliny
W warszawskiej Elektrociepłowni Kawęczyn pracuje największa na świecie pilotowa instalacja odsiarczania i odazotowania spalin, w której wykorzystuje się tzw. działo elektronowe do redukcji szkodliwych związków emitowanych z palenisk elektrowni węglowych.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i rząd Japonii przyznały Polsce pomoc finansową w wysokości ok. 7 mln dol. na wdrożenie tej technologii na skalę przemysłową -- powiedział nam prof. Jerzy Niewodniczański, prezes Państwowej Agencji Atomistyki po powrocie kilka dni temu zposiedzenia MAEA w Wiedniu.
Oryginalną metodę jednoczesnego usuwaniu dwutlenku siarki i tlenków azotu z gazów emitowanych w procesie spalania węgla za pomocą wiązki elektronów opracowali naukowcy pod kierunkiem prof. Andrzeja Chmielewskiego w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.
Technologię wdroży Elektrociepłownia Pomorzany w województwie szczecińskim, należąca do Zespołu Elektrowni "Dolna Odra". Szacuje się, że "Pomorzany" potrzebują na ten cel 18 mln dol. Większość elementów instalacji (ok. 80 proc. ) będzie wytwarzana w Polsce. Polskim wynalazkiem zainteresowanych jest obecnie siedem państw.
Instalacja w Kawęczynie pracuje od trzech lat
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta