Konsolidacja grup kapitałowych
Na przykładzie Agros Holding SA.
Konsolidacja grup kapitałowych
W polskiej praktyce gospodarczej zaczęły się na początku lat 90. pojawiać struktury kapitałowe i organizacyjne nie występujące w niej poprzednio, które w rozwiniętych gospodarkach rynkowych istnieją od dziesięcioleci. Powszechne stało się tworzenie nowych podmiotów w postaci spółek handlowych lub przekształcanie do tej postaci istniejących organizmów gospodarczych, np. wskutek procesów prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. To z kolei przesądziło, że zaczęły powstawać większe ugrupowania oparte na wzajemnych lub jednostronnych powiązaniach kapitałowych. Jedną z form takich związków są struktury holdingowe.
Najogólniej biorąc, idea takiej struktury polega na tym, że tworzy się jednostkę centralną, tzw. podmiot dominujący, która posiada większościowe lub kontrolne pakiety akcji w innych spółkach, tzw. podmiotach zależnych. Podstawową zasadą działalności jednostki centralnej jest wpływanie na procesy gospodarcze dokonujące się w całej grupie podmiotów zależnych na podstawie prawa własności do całości lub co najmniej znaczącej części kapitału, w który zostały one wyposażone. Oznacza to, że przedmiot zarządzania kierownictwa holdingu staje się znacznie rozleglejszy od bezpośrednich operacji jednostki centralnej -- rozszerza się on na podstawowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta