Kiedy udzielać przerw i odpoczynków na nowych zasadach
¦ Jestem przewoźnikiem organizującym przewozy towarowe. Kierowcy prowadzą pojazdy o masie od 10 do 12 ton na trasach Polska - Włochy i Polska - Grecja. Czy po zmianie przepisów kierowcy muszą jeszcze przed wyjazdem wyrazić zgodę na piśmie, że będą odpoczywać w samochodzie? A czy mogą w ten sposób wykorzystać 45-godzinny odpoczynek tygodniowy?
Nie ma wymogu składania pisemnych oświadczeń. Z rozporządzenia 561/2006 taki obowiązek nie wynika. Pracodawca nie może zmusić zatrudnionego do wykorzystywania odpoczynku w takiej formie. Odpoczynek w pojeździe jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy kierowca dokona takiego wyboru i zostaną spełnione dwa warunki. Po pierwsze: auto musi stać na postoju, a po drugie: ma mieć miejsce do spania (co powinno wynikać ze świadectwa homologacji). Nie odpoczywa zatem kierowca spędzający część trasy na leżance w samochodzie, podczas gdy jego zmiennik prowadzi. W taki sposób wolno co najwyżej wykorzystać przerwę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta