Mediolan i skarby cesarza
Pinakoteka Brera nie powstała w wyniku kolekcjonerskiej pasji monarszej czy magnackiej rodziny; jej dzieje nie sięgają odległych stuleci. Otwarta dla publiczności w 1803 roku, stanowiła wyraz obywatelskiej postawy konsula Napoleona Bonaparte. Rok potem Francuz, koronowany na cesarza, zapomniał o demokratycznych ideałach. Ale zależało mu na muzeum, które z jego poparciem systematycznie powiększało zbiory.
Historia budynku sięgała średniowiecza. Zalążkiem był kościół Santa Maria, wybudowany na początku XIII stulecia w części Mediolanu zwanej "braida", co oznacza zarośnięty, nieuprawny teren. Przez dwa stulecia własność jezuitów, pod koniec XVIII wieku, po kasacji zakonu, stał się dobrem państwowym. Przebudowany na zlecenie cesarzowej Marii Teresy Habsburżanki, po 1773 roku dał schronienie instytucjom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta