Warszawa łagodzi stanowisko
Co wpłynęło na złagodzenie polskiego stanowiska? Źródła dyplomatyczne mówią, że po ostatnim spotkaniu negocjatorów ds. traktatu konstytucyjnego w Berlinie dało się odczuć większą skłonność unijnych dyplomatów do kompromisu. Polska, która z powodu rosyjskiego embarga zawetowała nowe porozumienie o współpracy Unii z Rosją, otrzymała też wyraźny sygnał na szczycie w Samarze, że Wspólnota będzie się kierować zasadą solidarności wobec mniejszych krajów.
Kompromis coraz bliżej?Najłatwiejszy do przyjęcia przez Polskę kompromis mógłby dotyczyć zmiany w systemie podwójnej większości, czego od początku domagali się nasi negocjatorzy.
- Oprócz tego najważniejszy jest kompromis w sprawie podziału kompetencji między Brukselą a państwami członkowskimi i rola krajów członkowskich w kształtowaniu wspólnej polityki zagranicznej - powiedział nam jeden z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta