Jak długo za kierownicą
¦ Jestem kierowcą autobusu w firmie budowlanej. Wyjeżdżam o 6.00 rano z robotnikami spod hotelu, wiozę ich na budowę i stoję tam do 17.00, a następnie wracam z nimi do hotelu. Czy okres przerwy zalicza mi się do czasu prowadzenia?
NIE Czasem prowadzenia będzie czas faktycznie zarejestrowany przez tachograf. Musi pan jednak pamiętać o dobowych odpoczynkach. Przede wszystkim o tym, by w ciągu 24 godzin (czyli od szóstej rano dnia, kiedy pan rozpoczyna pracę po odpoczynku dobowym do szóstej rano dnia następnego) wykorzystać co najmniej 11-godzinny odpoczynek dobowy albo odpoczynek skrócony lub podzielony. Należy też uważać, by nie przekroczyć dziewięciu albo ewentualnie dziesięciu godzin prowadzenia. Ponieważ długo pan stoi, to takiego zagrożenia raczej nie ma.
¦ Zatrudniamy w szkole kierowcę gimbusa . Zazwyczaj prowadzi on autobus od 7.00 do 15.30. Kursy są dostosowane do planu lekcji. Kierowca przywozi dzieci do szkoły, po lekcjach rozwozi je do domów, w międzyczasie jeździ z grupami na basen itp. Są jednak przerwy, podczas których siedzi w pojeździe i czeka. W jaki sposób mam rozliczać czas prowadzenia? Czy wliczamy do niego cały czas, tzn. od wejścia do autobusu do jego opuszczenia, czy tylko ten, kiedy prowadził pojazd?
Czasem prowadzenia jest tylko czas spędzony za kierownicą, czyli ten, kiedy kierowca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta