Kiedy tworzymy i jak księgujemy rezerwy gwarancyjne
Zasady ich tworzenia reguluje zarówno ustawa o rachunkowości (dalej uor), jak i międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej (dalej MSSF).
Kiedy rezerwa jest koniecznaUstawa nakazuje w art. 39 ust. 2 dokonywać "biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy wynikających z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku". Wymienia więc naprawy gwarancyjne jako jeden z tytułów, na który przedsiębiorstwo powinno tworzyć rezerwę i prezentować ją w bilansie w pozycji pasywów "Inne rozliczenia międzyokresowe".
Ministerstwo potwierdzaZ kolei art. 35d ust.1 uor definiuje pojęcie rezerw, określając okoliczności i przyczyny ich tworzenia i wymieniając pośród różnych przykładowych tytułów rezerw również rezerwy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta