Ekwiwalent za komórkę powinien być zwolniony
Czy osiąga przychód podatkowy, jeśli przełożony zwróci mu koszty rozmów? Nie, ponieważ nie uzyskuje żadnej korzyści majątkowej. Co innego, gdyby pracodawca sfinansował mu prywatne pogawędki. Dlatego potrzebne jest tutaj szczegółowe rozliczenie, czyli zaznaczanie na billingu służbowych połączeń. Inaczej urząd uzna, że pracodawca zrekompensował pracownikowi także rozmowy prywatne i je opodatkuje.
Ryzykowny ryczałtProstszym rozwiązaniem byłoby przyznanie pracownikowi miesięcznego ryczałtu na służbowe połączenia. Odzwierciedlałby on wydatki pracownika na rozmowy oraz koszty używania własnego telefonu. Czy jest to zwolniony od podatku ekwiwalent, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 13 updof?
Organy podatkowe uważają, że nie.
Spójrzmy na interpretację Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 25 lipca 2005 r. (1471/ DPF /415/60/ 05/ MJ ). Dotyczyła rekompensat wypłacanych przedstawicielom handlowym jeżdżącym po Polsce i sprzedającym książki. Do rozmów z klientami oraz kontaktów z centralą używają często własnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta