Obliczamy wynagrodzenie i zasiłki za czas choroby pracownika
Firma płaci zatrudnionemu z własnych funduszy wynagrodzenie za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego. Wynika tak z art.92 kodeksu pracy.
Zakłady uiszczają wynagrodzenie chorobowe na tych zasadach nie tylko pracownikom, ale też chałupnikom i poborowym odbywającym u nich zastępczą służbę wojskową. Nie przysługuje ono natomiast zleceniobiorcom, którzy zawsze otrzymują za czas choroby zasiłek finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie znaczy to, że jedno zwolnienie lekarskie ma tyle trwać; chodzi łącznie o 33 dni niedyspozycji w roku. Przykładowo: wynagrodzenie należy się pracownikowi korzystającemu pierwszy raz w bieżącym roku z 3-dniowego zwolnienia, jak i będącemu najpierw na 30-dniowym zwolnieniu, a po kilkudniowej przerwie na 10-dniowym. Ten ostatni jednak od czwartego dnia drugiego zwolnienia dostanie już jednak zasiłek chorobowy. A to dlatego, że od 34 dnia takiej absencji zatrudniony ma prawo do zasiłku chorobowego. Zawsze finansuje go ZUS.
Niektórzy pracodawcy, zgłaszający30 listopada do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, wypłacają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta