Spadek po królach Francji i rewolucji
Jest symbolem potęgi Francji, świadectwem jej dziejów. Muzeum legenda, rokrocznie odwiedzane przez około 5 milionów widzów. Absolutny rekord, nawet wśród najbardziej obleganych muzeów globu. Jego historia sięga panowania Franciszka I Walezego, który w 1527 roku uczynił Luwr - wówczas zamek warowny - swą główną rezydencją. 19 lat później ten pierwszy z Walezjuszy kazał wyburzyć zabytkowe mury, a na ich miejscu wzniósł renesansowy pałac. Władca był wielkim miłośnikiem sztuki, jednak wyżej niż rodzimych twórców cenił artystów włoskich. Ich dzieła zdobiły pałac w Fontainebleau, gdzie do XVII stulecia przechowywano królewską kolekcję.
Dzięki Franciszkowi I Francja weszła w posiadanie najsłynniejszego uśmiechu świata. Do sprzedaży "Giocondy" monarcha skłonił Leonarda da Vinci za gigantyczną sumę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta