Sposoby na przetrwanie
Muzea w polskich dworach
Sposoby na przetrwanie
Drewniane i murowane, obronne i z gościnnymi gankami, neogotyckie i alkierzowe, z dachem czterospadowym prostym lub łamanym. .. Różnorodność polskich dworów trudno dziś pokazać -- w dawnych posiadłościach szlacheckich mamy zaledwie dwadzieścia muzeów, z czego tylko kilka poświęconych jest "życiu" samego dworu. Zaczęły powstawać w końcu lat 70. , początkowo nie nazywane "muzeami wnętrz dworskich", tylko po prostu "muzeami". Ziemiańska przeszłość ciągle była dla władz niewygodna.
Oglądać w nich można najczęściej umeblowany salonik, wiszące na ścianach obrazy, zegar stojący na kominku, fortepian -- sprzęty bardziej pałacowe niż gospodarcze. Nie ma muzeum dworu, które eksponowałoby wyposażenie świadczące o tym, że dawni mieszkańcy nie tylko bawili gości, ale przede wszystkim zajmowali się gospodarką. A przecież kiedyś w specjalnych "domach kuchennych" przygotowywano potrawy, w innych pieczono chleb, warzono piwo, wytłaczano olej, trzymano nabiał czy przechowywano lód. Tyle, że niewiele z tego zostało. Jeśli eksponatów nie przekazują hojne rodziny, trzeba je kupować w Desie i na aukcjach, toteż muzea państwowe mają trudności z uzupełnianiem kolekcji. Trudno im wyłożyć 3 czy 5 tys. zł. Rzadko dziś trafia się taka gratka, jak drewniany, XVIII-wieczny wytworny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta