Pracownicy godzą się na wszystko, byle mieć pracę
Prywatyzacja a warunki pracy
Pracownicy godzą się na wszystko, byle mieć pracę
Pozytywnym zmianom na drodze do nowoczesnej gospodarki kapitalistycznej towarzyszy wiele negatywnych zjawisk stanowiących społeczne konsekwencje prywatyzacji. Jednym z obszarów, na którym problem ten jest szczególnie widoczny są warunki pracy zatrudnionych oraz przestrzeganie uprawnień pracowniczych.
Kierowane do Państwowej Inspekcji Pracy skargi pracowników oraz wyniki rozpoznawczych kontroli przeprowadzonych w 1993 r. w przedsiębiorstwach prywatyzowanych i sprywatyzowanych potwierdziły narastanie nieprawidłowości. Zaobserwowano niepokojące zjawiska całkowitego pomijania zagadnień bhp wsystemach organizacyjnych wielu podmiotów gospodarczych oraz naruszania przepisów prawa pracy.
Niski poziom wiedzy o prawie pracy dużej części kierowników nowych zakładów oraz stosowanie w codziennej praktyce filozofii maksymalizacji zysku za wszelką cenę to najczęstsze przyczyny stwierdzonych nieprawidłowości. Jednocześnie w części przedsiębiorstw, zwłaszcza słabych ekonomicznie, obserwuje się zahamowanie motywacji samych załóg oraz organizacji związkowych do troski o warunki pracy. Ze względu na zagrożenie utraty pracy dominujące stają się pytania, czy zmiana formy własności przedsiębiorstwa pozwoli zachować miejsce pracy i jakie będą zarobki, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta