Cząstkowe referendum konstytucyjne -- za i przeciw
Cząstkowe referendum konstytucyjne -- za i przeciw
Piotr Winczorek
Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego na swym posiedzeniu na początku października, działając z inicjatywy posłów Unii Pracy, podjęła decyzję o powołaniu podkomisji, która do końca listopada miałaby przebadać celowość i możliwość przeprowadzenia cząstkowego referendum konstytucyjnego.
Przypomnijmy: obowiązująca ustawa z 23 kwietnia 1992 roku o trybie przygotowania i uchwalenia Konstytucji RP przewiduje, że w sprawie przyjęcia konstytucji uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe przeprowadzone zostanie obligatoryjne referendum "ratyfikacyjne". W wyniku zmian, jakie przyniosła późniejsza nowelizacja tej ustawy, stało się możliwe przeprowadzenie również konstytucyjnego referendum cząstkowego.
Przez dłuższy czas była to jedynie możliwość hipotetyczna, ponieważ brakowało, przystosowanych do obecnych realiów, przepisów ustawowych, które określałyby tryb przeprowadzania referendów ogólnonarodowych, w tym konstytucyjnego referendum "ratyfikacyjnego" i referendum cząstkowego. Przepisy takie zostały niedawno ustanowione i już obowiązują. Pozwala to na podjęcie, mającej szanse zakończyć się jakąś ostateczną konkluzją, dyskusji nad referendum cząstkowym.
Inicjatywa referendum
Sprawa referendum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta