Czy interpretacja chroni też po zmianie przepisów
To bardzo śmiała teza i mało prawdopodobne, że organy podatkowe ją zaakceptują. Ale art. 14b § 5 ordynacji podatkowej mówi wyraźnie: interpretacja jest ważna jeszcze przez jakiś czas po jej uchyleniu.
W dochodowych do końca rokuIzba skarbowa powinna zmienić albo uchylić interpretację, jeżeli rażąco narusza prawo, "w tym także, jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów". Z art. 14b § 5 ordynacji podatkowej wynika jednak, że zmiana (albo uchylenie) interpretacji wywiera skutki dopiero po doręczeniu decyzji izby. I to nie od razu - w następnym miesiącu, gdy chodzi o podatki rozliczane miesięcznie (np. VAT), a jeżeli zmiana dotyczy podatków rozliczanych rocznie (PIT albo CIT), decyzja izby obowiązuje dopiero podczas rozliczenia za rok następujący po roku, w którym ją doręczono.
Można było odliczyćJak rozumieć ten przepis? Rozpatrzmy to na przykładzie wydatków na reprezentację. Załóżmy, że w październiku ubiegłego roku przedsiębiorca zaprosił swojego kontrahenta do restauracji na kolację z okazji rocznicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta