Prawo farmaceutyczne: nowy przepis może przynieść pacjentom więcej krzywd niż korzyści
Import docelowy (art. 4 ust. 3a prawa farmaceutycznego) oznacza co do zasady procedurę sprowadzenia z zagranicy produktu leczniczego (dalej: jako lek) nieposiadającego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, jeśli na polskim rynku nie jest dostępny odpowiednik sprowadzanego leku.
Wyjątek od wyjątkuTymczasem nowe przepisy dopuściły możliwość sprowadzenia leku nieposiadającego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu również wtedy, gdy w Polsce można kupić jego odpowiednik. Decyduje jedynie fakt, iż cena takiego leku jest "konkurencyjna w stosunku do produktu leczniczego posiadającego pozwolenie". Już samo użycie nieostrego sformułowania "konkurencyjności" ceny budzi duże zastrzeżenie, zwłaszcza gdy tak naprawdę wprowadza się "wyjątek od wyjątku". Ustawodawca nie wypowiedział się, kiedy będziemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta