Dyskurs ze światem i z Polską
Nowy tom esejów profesora Kozieleckiego
Dyskurs ze światem i z Polską
Eseje prof. Józefa Kozieleckiego pomieszczone w tomie "Koniec wieku nieodpowiedzialności" układają się na kształt bilansu mijającego wieku. Bilansu niewesołego, gdyż te szkice "ostatniej godziny" przywołują ciemne strony życia człowieka XX wieku. Zbrodnie dokonane w dwudziestym stuleciu są nazbyt potworne, by ludzkość mogła wymazać je z pamięci. A przecież znakomity filozof i psycholog powtarza za Czesławem Miłoszem: Aż wszystko, co się stało, wreszcie się odstanie/ Jaka ulga! / Odetchnijcie, któryście dużo cierpieli.
Józef Kozielecki do wierszy twórcy "Traktatu moralnego" odwołuje się częściej. Nie wyłącznie dlatego, że podobnie jak Miłosz urodził się nad Wilią, skąd został wypędzony pół wieku temu. Pokrewny jest nie tylko ich rodowód, ale i humanistyczne widzenie świata, przekonanie, iż "pewien rodzaj wiary i optymizm są potrzebne, jak czyste powietrze".
Co było -- wiemy aż za dobrze, teraz od proroków, mędrców, mistrzów i nauczycieli oczekujemy odpowiedzi na pytanie: co nas czeka? Skończyła się zimna wojna, upadł komunizm, ale konfliktów nie ubyło, przybierają jednak inne formy. Uczony amerykański, S. Huntington...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta