Od polonistyki do polityki
Od polonistyki do polityki
Krzysztof Dybciak
Powodzenie sprawy polskiej iwielu spraw polskich Amerykanów w USA zależy od integracji i sprawnej działalności polonijnych organizacji oraz od istnienia wielu naszych środowisk opiniotwórczych -- dużo i na poziomie publikujących. Aztym od lat nie jest najlepiej: nie był praktycznie wykorzystany potencjał politycznych możliwości tak licznej grupy etnicznej, a także słaby był wpływ ludzi polskiego pochodzenia na umysłowe życie Stanów Zjednoczonych. Pojawienie się wostatnich kilkunastu latach wielu aktywnych i wykształconych emigrantów "Solidarnościowych", wniosło trochę ożywienia, aprzynajmniej fermentu, wspołeczność polonijną, jednakże rewolucja się nie dokonała.
Dlatego warto ukazywać pożyteczne inicjatywy, a zwłaszcza krystalizowanie się trwałych ośrodków życia polskiego. W tym tekście przedstawię dokonania -- czasem o znaczeniu ogólnoamerykańskim -- Polaków mieszkających w Ann Arbor, gdzie znajduje się University of Michigan. Dotąd miasto to było znane zapewne w Polsce (szczególnie starszym czytelnikom) z wydarzenia, które przeszło do historii sportu pod nazwą "Day of Days". Otóż 25 maja 1935 roku czarnoskóry lekkoatleta Jessie Owens w ciągu 70 minut ustanowił pięć rekordów świata, a jeden wyrównał. Właśnie wtedy ustanowił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta