Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzenie kontrreform

21 października 1995 | Plus Minus | AT

Homo sovieticus czy moralna gospodarka

Korzenie kontrreform

Homo sovieticus -- to uproszczony symbol, oznaczający określony zespół postaw i nawyków. Gospodarka moralna nie jest teorią ekonomiczną, lecz systemem norm społecznych. Homo sovieticus igospodarka moralna są podobne dlatego, że odnoszą się do ludzkich zachowań oraz dlatego, że próbują je uzasadnić. W przypadku Polski normami gospodarki moralnej są -- moim zdaniem -- egalitaryzm, paternalizm i solidarność społeczna.

Który ztych systemów pomaga w zrozumieniu zjawiska kontrreform po roku 1989 (to znaczy powszechnego niezadowolenia z liberalnych zmian gospodarczych i politycznych, wprowadzonych dzięki pokonaniu komunizmu) ?

Kontrreformy przejawiają się we frustracji i dziwacznym zachowaniu elektoratu (np. sukces nie znanych kandydatów) oraz wyborze byłych komunistów. Można je dostrzec także w sferze gospodarczej w postaci ulicznych protestów, organizowanych przez chłopów, robotników i inne grupy społeczne. Kontrreformy nie kierują się zatem spójną ideologią, ani nie stanowią zorganizowanego ruchu. Są amorficznym zespołem uporczywych przejawów odrzucenia korzystnych, modernizujących zmian.

Określenie homo sovieticus zawsze jest używane w znaczeniu pejoratywnym. Jest to model idealny, wymyślony po to, by umożliwić dokonanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 598

Spis treści
Zamów abonament