Uzupełnienie materiału dowodowego w postępowaniu odwoławczym nie zawsze potrzebne
Oczekiwanie na decyzję administracyjną zawsze się dłuży, choćby wydano ją po kilku dniach. Często jednak pierwsze rozstrzygnięcie wcale nie kończy przygody z administracją, jeśli nie jest z niego zadowolony wnioskodawca lub inny podmiot będący stroną wdanej sprawie. Wtedy problem przenosi się do organu wyższego stopnia, który rozpoznaje sprawę w całości w drodze kontroli instancyjnej. To także wymaga czasu. Dobrze, gdy organ odwoławczy, przestrzegając miesięcznego terminu wynikającego z art. 35 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego (dalsze przepisy odnoszą się do k.p.a.), rozstrzygnie sprawę merytorycznie. Gorzej, gdy uchyli decyzję organu pierwszej instancji w całości i skieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wtedy wraca ona niejako do punktu wyjścia. W praktyce, niestety, nad wyraz często dochodzi do nadużywania przez organy odwoławcze uprawnień kasacyjnych.
Ponowne rozpatrzenieWmyśl art. 138 § 2 organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta