Indie spod znaku liberalizacji, prywatyzacji, globalizacji
Okrągłej 60. rocznicy odzyskania niepodległości przez Indie towarzyszy atmosfera satysfakcji z osiągnięć gospodarczych. Niespotykany w historii kraju wzrost 9,4 proc., dynamiczny eksport usług IT, szybko rosnąca klasa średnia to tylko niektóre oznaki boomu gospodarczego. Dziś Indie pod względem wielkości PKB według siły nabywczej są czwartą potęgą gospodarczą świata, a do 2020 r. mogą stać się trzecią. Pod względem ludności do 2025 r. prześcigną Chiny i będą miały ok. 1,3 mld obywateli, z tego połowa społeczeństwa to ludzie do 25. roku życia.
Indyjska gospodarka przez przeszło 40 lat była centralnie planowana, zamknięta, o niskiej wydajności, chroniona przed konkurencją zagraniczną wysokimi cłami, niechętna inwestycjom zagranicznych. Dominował sektor państwowy, prywatny był ściśle regulowany. System ten okazał się nieefektywny. Po upadku ZSRR w 1991...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta