Sprzedasz taniej, musisz naliczyć podatek
Urzędy skarbowe nie mają wątpliwości - pracownik, który kupił towary z rabatem, uzyskuje przychód. Powołują się przy tym na przepisy o częściowo odpłatnych świadczeniach. Pracodawca powinien więc potrącić zaliczkę na podatek i odprowadzić na konto urzędu.
Jak wyliczyć taki przychód? Trzeba wziąć pod uwagę ceny rynkowe stosowane w obrocie takimi samymi rzeczami, oczywiście z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia. Różnica między wartością rynkową a kwotą, którą zapłacił pracownik, jest właśnie jego przychodem.
Auto z rabatem za bezkolizyjną jazdęOto kilka przykładów. Spółka po czterech latach sprzedaje samochody służbowe osobom, które je ostatnio użytkowały. Wycenia je rzeczoznawca, a spółka udziela 15 proc. zniżki. Jednak pod warunkiem, że pracownik jeździł autem przynajmniej rok i nie spowodował żadnej kolizji. Różnica między kwotą oszacowaną przez rzeczoznawcę a faktyczną ceną zakupu to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta