Informacje
Informacje
Najprawdopodobniej z rocznym opóźnieniem -- w porównaniu z wcześniejszymi zamiarami -- Polska stanie się członkiem Organizacji Rozwoju Gospodarczego i Współpracy (OECD) . Liczyliśmy, że zdążymy na koniec tego roku, względnie -- styczeń 1996 r. Dziś już wiadomo, że termin czerwcowy jest coraz mniej prawdopodobny, a bardziej realny -- w grudniu 1996 r.
W styczniu przyszłego roku -- o ile nie zajdą jakieś nie przewidziane okoliczności -- do OECD zostaną przyjęci Czesi. Niewykluczone, że ubiegną nas również Węgrzy, którzy od początku byli typowani, spośród krajów postkomunistycznych, na pierwsze miejsce w kolejce do OECD.
Polska -- jako jedyny kraj aspirujący do tej organizacji -- nie zgodziła się na bezwarunkową akceptację dwóch z pięciu podstawowych zasad funkcjonowania OECD, mianowicie -- niedyskryminacji (non-discrimination) innych krajów oraz rezygnacji z braku wzajemności w decyzjach gospodarczych (non-reciprocity) . Pozostałe trzy zasady, dotyczące m. in. narodowego traktowania, przyjęte zostały na granicy możliwości ich stosowania. Z kolei okazało się, że problematyka negocjacji (np. dotycząca inwestycji zagranicznych, przepływu kapitału i bieżących operacji niewidzialnych) jest tak złożona i tak skomplikowana, że przekracza możliwości i kompetencje prowadzenia negocjacji tylko przez jednego ministra. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta