Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do redakcji

18 listopada 1995 | Plus Minus | TK

Do redakcji

Światło z katakumb

Artykuł Pawła Wołowskiego "Światło z katakumb" ("Plus Minus" nr 40, "Rzeczpospolita" 233 z 7--8 października br. ) traktujący o Studytach, grekokatolickich zakonnikach, użytkujących dawny kościół i klasztor Karmelitów we Lwowie, skłonił mnie do poruszenia sprawy niektórych zabytków polskich pozostających obecnie pod ich opieką.

W kościele tym do drugiej wojny światowej były m. in. grobowiec Stanisława Ligęzy (zm. w 1707 r. ), barokowe epitafium z czarnego marmuru z portretem na blasze szlachcica z doby saskiej (zdługim wierszem zaczynającym się od jowialnego samooskarżenia: "Tu leżę, Piotr Branicki, człowiek zbyt ułomny / Przez cały czas mego życia do rozpusty skłonny") , nagrobki dwu literatów, braci Aleksandra (ps. Leszek) i Józefa hr. Dunin-Borkowskich, oraz pomnik generała Józefa Dwernickiego i epitafium Felicji z Wasilewskich Boberskiej. Ograniczam się do przedstawienia losów dwóch ostatnich zabytków, lepiej mi znanych.

Pomnik gen. Dwernickiego, dłuta Parysa Filippiego, ufundowany przez "wdzięcznych kolegów wypraw wojennych i rodaków" odsłonięto w roku 1869, w 39. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Artysta przedstawił generała w mundurze, w pozycji półleżącej, spoczywającego na wieku marmurowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 621

Spis treści
Zamów abonament