Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

18 listopada 1995 | Kraj | EK

Informacje

3NR 267 (4220) 18 -- 19 listopada 1995

SPOŁECZEŃSTWO

951131764-U

30 lat temu biskupi polscy napisali do biskupów niemieckich

"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"

Ewa K. Czaczkowska

Był rok 1965. W Europie trwała zimna wojna. W Rzymie dobiegał końca II Sobór Watykański. W Polsce odbyły się kolejne niedemokratyczne wybory do Sejmu, obchodzono dwudziestolecie powrotu ziem zachodnich do macierzy, wobec niektórych autorów Listu 34 nadal obowiązywał zakaz publikacji. Władze komunistyczne przygotowywały się do obchodów tysiąclecia państwa polskiego, Kościół do obchodów milenium chrztu Polski. W tej atmosferze 18 listopada 1965 roku biskupi polscy skierowali orędzie do "ich niemieckich braci w Chrystusie", w którym padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

List do biskupów niemieckich był jednym z 56, jakie pod koniec obrad II Soboru Watykańskiego biskupi polscy skierowali z Rzymu do episkopatów innych krajów. Biskupi informowali w nich o rozpoczynających się obchodach tysiąclecia chrztu Polski i zapraszali do udziału w tych uroczystościach. Orędzie do biskupów niemieckich miało jednak szczególne znaczenie z uwagi na niedawną przeszłość, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 621

Spis treści
Zamów abonament