Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piękna śmierć Habsburgów

18 listopada 1995 | Plus Minus | PL

Wiek baroku w Wiedniu

Piękna śmierć Habsburgów

Paweł Lisicki

Wiedeń kojarzy się najczęściej z walcami Straussa, słynnymi kawiarniami "Cafe Central" i "Griensteidl", w których przesiadywali pisarze iintelektualiści przełomu wieków, architekturą "Ringstrasse" czasów cesarza Franciszka Józefa. Wiedeń to secesja w malarstwie -- Klimt, Kokoschka, Schiele, to miejsce gdzie powstawała literatura Musila, Brocha, Hofmannstahla, Józefa Rotha i wielu, wielu innych. Dla współczesnego turysty to ekskluzywne sklepy przy Kärtner Strasse, czy też jedyne w swoim rodzaju wesołe miasteczko na Praterze. Dla Polaków wreszcie to Kahlenberg z całą swoją symboliką zwycięstwa nad Turkami. A jednak stolica Austrii cieszy się też inną sławą: miasta, gdzie szczególną wagę przykładało się do ceremoniału umierania.

O tym jak wielką rolę w życiu wiedeńczyków odgrywała myśl ośmierci i uroczystościach żałobnych, łatwo przekonać się w muzeum pochówku -- jedynym takim muzeum w Europie. Wśród szeregu eksponatów można obejrzeć m. in. popularną pozytywkę dla dzieci zkońca XIX w. -- papierowe postacie przesuwają się w rytmie marsza pogrzebowego zdążając w kondukcie pogrzebowym. Jest tam też kolekcja specjalnych telefonów, które na początku wieku podłączano do trumny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 621

Spis treści
Zamów abonament