Chopin: muzyka egzystencji
Ryszard Przybylski pokazuje kompozytora jako człowieka skupionego, dążącego do poczucia duchowej jedności
Chopin: muzyka egzystencji
"Cień jaskółki" zrodził się z ducha przekory, z zamiłowania do paradoksu, z chęci sprawdzania sądów zbyt dobrze znanych, a więc -- rzadko stających się przedmiotem refleksji. Powszechne mniemanie podpowiada: jeśli chcesz dotrzeć do prawdy o Chopinie, mów o jego muzyce, w niej znajdziesz to wszystko, co było dla niego najważniejsze. Ryszard Przybylski postanowił ominąć najczęściej przemierzane drogi i napisał "esej o myślach Chopina". Ten esej nie zajmuje się nutami, a jednak -- pełen jest muzyki. Ten esej, mówiąc inaczej, nie analizuje dzieł Chopina -- a jednak: ofiarowuje czytelnikowi całościowy i dający do myślenia portret artysty.
"Cień jaskółki" wyrasta z (nie wyrażonego wprost, ale wpisanego wlogikę wywodu Przybylskiego) przekonania, że podstawową wypowiedzią artysty jest jego symboliczna egzystencja. Życie artysty, sugeruje autor książki, jest nieustannym, świadomym i nieświadomym, pozostawianiem śladów. Jest adresowanym do świata, dokonującym się zarówno w samotności, jak w obecności innych ludzi, budowaniem własnej indywidualności, konstruowaniem własnej tożsamości. W tym szczególnym wysiłku liczy się każde słowo i każdy gest -- wszystko bowiem, co czyni artysta, może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta