Pracownik nie ma płci
Prawo europejskie
Pracownik nie ma płci
Wyrażona w art. 119 Traktatu Rzymskiego zasada równej płacy dla kobiet i mężczyzn podyktowana została nie tylko -- jak mogło by się wydawać -- względami socjalnymi. Przyświęcał jej również cel ekonomiczny -- miała stworzyć zaporę przed uciekaniem się przez niektóre państwa do dumpingu socjalnego w drodze masowego wykorzystywania niżej opłacanej pracy kobiet
Większość Polaków nie dostrzega problemu równego traktowania kobiet i mężczyzn. U nas nie było i nie ma żadnej dyskryminacji -- przekonuje wiele pań. Jednak -- jak się okazuje -- tak oceniają sytuację te z nich, które nie aspirują do czynnego udziału w sferach życia zdominowanych przez mężczyzn. Ambitniejsze przedstawicielki pięknej płci zwykły powtarzać: kobieta, by konkurować z mężczyną, powinna być od niego trzykrotnie lepsza.
Z kolei mężczyznom nie przyszłoby na myśl, że z punktu widzenia standardów przyjętych w wielu państwach europejskich i w USA trzeba byłoby uznać za niekonstytucyjną i dyskyminującą obowiązującą u nas zasadę niższego wieku emerytalnego dla kobiet.
Zgodnie z prawem Uni Europejskiej równe traktowanie kobiet i mężczyzn przejawia się w dwóch sferach: równym wynagrodzeniu oraz takim samym traktowaniu w dostępie do zatrudnienia, warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta