Jak unikać nieprzyjemnych sytuacji
Molestowanie seksualne w miejscu pracy
Jak unikać nieprzyjemnych sytuacji
Problem molestowania seksualnego w miejscu pracy Polakom wydaje się obcy, wymyślony gdzieś za oceanem imocno przesadzony. Docierające do nas informacje o procesach poszkodowanych pracowników, napastowanych przez przełożonych choćby tylko swoimi wypowiedziami (np. sprawa Anity Hill i sędziego Clarence'aThomasa) , wywołują mieszane odczucia. Przeważnie trudno nam się pogodzić z faktem, że w Stanach Zjednoczonych jakaś dziewczyna może otrzymać nawet milion dolarów zadośćuczynienia za to, że jej szef pozwolił sobie na komentarze dotyczące np. jej biustu.
W polskim prawodawstwie nie istnieje jednoznaczna definicja molestowania seksualnego. Czy to oznacza, że problem nie istnieje?
Zbierając informacje do tego artykułu, zapytałam kilkanaście przypadkowych osób, czy choć raz w okresie zatrudnienia zetknęły się bezpośrednio lub pośrednio z przypadkami niestosownych uwag czy propozycji o zabarwieniu seksualnym. Wszystkie udzieliły odpowiedzi twierdzącej. Kobiety najczęściej przypominały sobie swoją pierwszą pracę zawodową i pierwszego szefa -- mężczyznę, który próbował przed nimi demonstrować swoją męskość. Mężczyźni natomiast albo potrafili przywołać jakiś przykład, który nie dotyczył ich bezpośrednio, albo opowiadali, jak sami stawali się obiektem zainteresowania ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta