Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielone biowłókniny

22 listopada 1995 | Nauka i Technika | KF

Polskie rozwiązanie chronione sześcioma patentami

Zielone biowłókniny

Są odtrutką na biologicznie zdegradowane połacie ziemi, wysypiska odpadów i popiołów, toksyczne hałdy. Ratują roznoszone przez wiatr i deszcz wydmy nadmorskie, umacniają skarpy, nadbrzeża rzek i jezior, rowów melioracyjnych, poboczy dróg i autostrad.

Biowłókniny -- tak określa się wykonane z odpadów bawełnianych tkaniny z umieszczonymi w runie mieszankami nasion roślin. Włóknina spełnia rolę nośnika, notabene całkowicie nieszkodliwego dla środowiska. W ciągu około dwóch lat ulega całkowitemu rozkładowi. Na miejscu, gdzie została rozłożona, pozostaje zadarniona powierzchnia gleby.

Prace nad wytwarzaniem i stosowaniem biowłóknin z odpadów bawełnianych z wykorzystaniem kilku mieszanek nasion traw rozpoczęto w 1990 r. Badania prowadził zespół kierowany przez inż. Zbigniewa Kaźmierczaka. Wdrożenie wynalazku finansował Komitet Badań Naukowych, przyznając autorom projektu grant. Dwa lata później, w wyniku prywatyzacji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Bawełnianego zespół utworzył firmę Ekotextil (sp. z o. o. ) z siedzibą w "Inkubatorze Przedsiębiorczości". "Inkubator" przejął od COBR obsługę prawno-finansową prac badawczych oraz rozpoczął intensywną działalność marketingową....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 624

Spis treści
Zamów abonament