Zielone biowłókniny
Polskie rozwiązanie chronione sześcioma patentami
Zielone biowłókniny
Są odtrutką na biologicznie zdegradowane połacie ziemi, wysypiska odpadów i popiołów, toksyczne hałdy. Ratują roznoszone przez wiatr i deszcz wydmy nadmorskie, umacniają skarpy, nadbrzeża rzek i jezior, rowów melioracyjnych, poboczy dróg i autostrad.
Biowłókniny -- tak określa się wykonane z odpadów bawełnianych tkaniny z umieszczonymi w runie mieszankami nasion roślin. Włóknina spełnia rolę nośnika, notabene całkowicie nieszkodliwego dla środowiska. W ciągu około dwóch lat ulega całkowitemu rozkładowi. Na miejscu, gdzie została rozłożona, pozostaje zadarniona powierzchnia gleby.
Prace nad wytwarzaniem i stosowaniem biowłóknin z odpadów bawełnianych z wykorzystaniem kilku mieszanek nasion traw rozpoczęto w 1990 r. Badania prowadził zespół kierowany przez inż. Zbigniewa Kaźmierczaka. Wdrożenie wynalazku finansował Komitet Badań Naukowych, przyznając autorom projektu grant. Dwa lata później, w wyniku prywatyzacji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Bawełnianego zespół utworzył firmę Ekotextil (sp. z o. o. ) z siedzibą w "Inkubatorze Przedsiębiorczości". "Inkubator" przejął od COBR obsługę prawno-finansową prac badawczych oraz rozpoczął intensywną działalność marketingową....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta