Informacje
Informacje
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia kolejną ocenę stanu i perspektyw koniunktury gospodarczej w Polsce. Badania prowadzone są w ramach projektu współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec.
Rok 1995 był, jak do tej pory, najlepszy dla gospodarki Polski w okresie transformacji. Przez cały rok, a szczególnie w jego pierwszej połowie, utrzymywała się dobra koniunktura gospodarcza wyrażająca się wysoką dynamiką wzrostu PKB. Podobnie jak w końcu października u. br. , instytut szacuje wzrost PKB w 1995 r. na prawie siedem procent.
Tak wysoka dynamika wzrostu gospodarczego jest rezultatem wyjątkowo pomyślnego dla Polski splotu okoliczności. Od blisko dwóch lat podstawowym czynnikiem wpływającym na wzrost gspodarczy był bardzo szybko rosnący polski eksport. Jego wzrost zdynamizował produkcję przemysłową, zwiększył rentowność przedsiębiorstw (zwłaszcza prywatnych) i w efekcie spowodował gwałtowny wzrost wydatków firm na inwestycje.
Także większość ważniejszych wskaźników gospodarczych wykazywała korzystny kierunek zmian. Zwiększały się obroty handlu zagranicznego, zmalała stopa inflacji, złoty umacniał się wobec walut zagranicznych, powiększały się dochody realne ludności, asytuacja budżetu była dość dobra. Jednocześnie bardzo szybko wzrastały rezerwy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta