* Polskie przepisy nie są zgodne z Europejską Konwencją * Francuskie przepisy już zostały poprawione
Sprawy dyscyplinarne lekarzy
* Polskie przepisy nie są zgodne z Europejską Konwencją * Francuskie przepisy już zostały poprawione
Marek Antoni Nowicki
W sprawach dyscyplinarnych lekarzy, w których orzekane jest zawieszenie lub pozbawienie prawa wykonywania zawodu, zawsze wchodzi w grę obowiązek zapewnienia gwarancji rzetelnego procesu sądowego, zapisanych w art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Z przepisu tego wynika również, że każdy ma prawo do publicznego rozpatrzenia tego rodzaju sprawy przez sąd. Zasada publiczności postępowania sądowego nie jest oczywiście absolutna, istnieją od niej wyjątki wyraźnie zapisane w tym samym przepisie Konwencji. Ajak jest w Polsce?
Na podstawie ustawy z 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich (Dz. U. nr 30, poz. 158) sądy lekarskie mogą orzec m. in. karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza od sześciu miesięcy do trzech lat, mogą również pozbawić go prawa wykonywania zawodu. Nie ma więc wątpliwości, iż orzeczenie musi być zgodne z art. 6 ust. 1 Konwencji i m. in. gwarantować publiczność rozprawy.
I tu pojawia się problem. Z § 5 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 26 września 1990 r. w sprawie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy (Dz. U. nr 69, poz. 406) wynika, że rozprawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta