Gastarbeiter zmienił się w imigranta
Gastarbeiter zmienił się w imigranta
W Niemczech przebywa legalnie na stałe ponad 7 mln osób nie posiadających niemieckiego obywatelstwa. Blisko co trzecia z nich jest narodowości tureckiej, 12 proc. to obywatele państw powstałych na terenie byłej Jugosławii, 8, 2 proc. -- Włosi, 6 proc. -- Grecy. Polacy uplasowali się na piątym miejscu; w społeczności cudzoziemców żyjących w Niemczech stanowią 3, 8 proc.
Dr Volker Klepp, dyrektor berlińskiego biura Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Cudzoziemców w Niemczech, przedstawił w Centrum Stosunków Międzynarodowych najnowszy raport rządu RFN na temat sytuacji cudzoziemców w Niemczech. Mówił także o projektowanych zmianach przepisów regulujących tę materię.
Według Janusza Reitera, dyrektora Centrum, kwestie migracji odnoszą się nie tylko do polityki wewnętrznej danego kraju, lecz stają się problemem międzynarodowym, zwłaszcza gdy chodzi o stosunki między państwami sąsiedzkimi, które w dodatku zawarły między sobą umowę azylową. Konsekwencje polityki wobec cudzoziemców w Niemczech rzutują na określone zjawiska w naszym kraju.
Dr Klepp podkreślił, że w latach 1953--1973 Niemcy były państwem przyjmującym imigrantów i werbującym pracobiorców za granicą. Mimo zaprzestania tych praktyk w dalszym ciągu są państwem docelowym na szlaku migracyjnym z południa na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta