Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

26 stycznia 1996 | Prawo | JM

Informacje

18 NR 22 (4276) 26 stycznia 1996PRAWOCODNIA

W związku z uchwałą Sądu Najwyższego o elekcji prezydenta

Wybór ważny, wątpliwości pozostały

Jarosław Majewski, Bogumił Naleziński

Ostatnie wybory prezydenta, obok wielu oczywistych elementów czysto politycznych, zaowocowały także nie spotykaną wcześniej dyskusją o prawnej stronie procesu elekcji głowy państwa. Przedmiotem szczególnych kontrowersji stała się niewątpliwie kwestia przesłanek protestów wyborczych, a w dalszej kolejności problem zasadności stwierdzenia ważności wyborów przez Izbę Administracyjną, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego (uchwała Izby wraz ze zdaniami odrębnymi oraz postanowienia SN w sprawach protestów opublikowane zostały w "Rzeczpospolitej" z 18, 20 i 21 grudnia ub. r. ).

Kompetencję rozstrzygania o ważności wyboru prezydenta, wcześniej przypisaną ustawowo Zgromadzeniu Narodowemu, powierzono Sądowi Najwyższemu niejako w ostatniej chwili, bo w efekcie przeprowadzonej w czerwcu 1995 r. nowelizacji ustawy o wyborze prezydenta RP (zwanej dalej ordynacją) . Warto zastanowić się nad prawnymi, przede wszystkim ustrojowymi, skutkami tej zmiany.

Najważniejsze jest powierzenie rozstrzygania o ważności wyboru głowy państwa sądowi, a więc organowi, którego konstytutywną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 657

Spis treści
Zamów abonament