Jeden holding czy cztery
Jaka prywatyzacja Polmosów
Jeden holding czy cztery
Trzy sejmowe projekty zakładają utworzenie z 25 Polmosów jednej firmy, Polmos Holding SA, łącznie z powołaniem agencji monopolu spirytusowego. Materiał pomocniczy, opracowany przez Michała Wojtczaka na zlecenie sejmowej podkomisji ds. monopolu spirytusowego zaleca wniesienie akcji Polmosów do 4 spółek holdingowych. Zakłada on, że rynek zostałby podzielony między 4 konkurujące ze sobą spółki. Z przeprowadzonej analizy wynika, że możliwe jest stworzenie grup porównywalnych pod względem udziału w wartości sprzedaży. Ryszard Bondyra z PSL, przewodniczączy podkomisji wskazuje, że podział byłby najlepszy z mocy ustawy, co oznacza, że zakłady nie miałyby wpływu na to, z kim się złączą. -- Mieliśmy przykre doświadczenia z prywatyzacją przemysłu cukrowniczego i teraz, przy zmianach struktury przemysłu spirytusowego, dobrze byłoby uniknąć przeciągających się, zbędnych dyskusji -- tłumaczy.
Dyskusje o prywatyzacji Polmosów nabierają tempa. Nie ma wątpliwości, że zmiany muszą nastąpić, ale nie ma pełnej zgody na proponowane obecnie rozwiązania.
Branża w dobrej kondycji
-- Polskie Polmosy, poza dwoma wyjątkami, w Łodzi i Raciborzu, są w dobrej kondycji finansowej. Ich zysk netto ocenia się na 4-10 proc. wysokości przychodów -- mówi Janusz Kujawiński,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta