Nowelizacja prawa upadłościowego
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje
Nowelizacja prawa upadłościowego
Anna Grabowska
Prawo upadłościowe pochodzące z 24 października 1934 r. , choć wielokrotnie zmieniane, nie jest w pełni dostosowane do wymogów dzisiejszego życia gospodarczego.
Zarówno praktyka gospodarcza, jak i sądowa powszechnie zgłaszają krytyczne uwagi do funkcjonowania instytucji upadłości, a w konsekwencji -- prawa upadłościowego. Z jednej strony jest ono długotrwałe i kosztowne, z drugiej zaś nie przynosi większych efektów. W 1992 r. np. sądy oddaliły aż 37, 8 proc. wniosków o ogłoszenie upadłości, a w 11, 7 proc. spraw umorzyły postępowanie z powodu braku majątku upadłego na dalsze koszty postępowania. Stwierdzenie ukończenia postępowania upadłościowego po definitywnym spieniężeniu całego majątku upadłego dotyczyło zaledwie 3, 3 proc. spraw.
Najważniejszą przyczyną nieskuteczności postępowania upadłościowego jest wszczynanie go przez dłużnika ze znacznym opóźnieniem, po wyprzedaży najbardziej atrakcyjnego mienia. W wyniku tego majątek upadłego bądź nie wystarcza nawet na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, bądź też przedstawia niewielką wartość, co sprawia, że wierzytelności cywilnoprawne z reguły nie są zaspokajane nawet w części.
Czym jest sama upadłość? Upraszczając, można powiedzieć, że to rodzaj egzekucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta