W powietrze i kosmos inaczej
Prace nad nową generacją pojazdów naddźwiękowych
W powietrze i kosmos inaczej
Za kilka tygodni w USA rozpocznie się seria eksperymentów, które być może urealnią niezwykłą ideę -- budowy obiektów latających 25-krotnie szybszych niż dźwięk, ale zupełnie nie przypominających dzisiejszych rakiet czy naddźwiękowych samolotów. Cel wydaje się czystą fantazją, a w rzeczywistości jest przedmiotem poważnych badań, finansowanych przez Instytut Studiów Kosmicznych w Princeton i NASA.
Wiosną ubiegłego roku bez specjalnego rozgłosu, ale z powodzeniem zakończyły się testy modeli pojazdów (w istocie niezwykłej koncepcji) przy prędkości 10-krotnie większej niż szybkość dźwięku. Najważniejsze, że badania uwiarygodniły koncepcję konstruowania pojazdów, które nie muszą mieć opływowego, aerodynamicznego kształtu ani osłon termicznych, a bez trudu latać będą z Ziemi w kosmos -- poinformował "New Scientist".
Jednak latający spodek
Pierwsze środki na te prace zostały wyasygnowane przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, pochodziły z funduszy (nie istniejącego obecnie) programu Wojen Gwiezdnych oraz NASA. Być może dlatego dopiero teraz więcej się słyszy i pisze o tych pracach.
Twórcy nowej koncepcji i techniki, jaka stoi u podstaw prowadzonych testów są przekonani, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta