Potrzebne są głębsze zmiany
Dyskusyjnie o podatku od towarów i usług
Potrzebne są głębsze zmiany
Andrzej Wojtkowiak
Mija dwa i pół roku funkcjonowania ustawy o podatku od towarów i usług. W początkowym okresie jego bezkonfliktowe wdrożenie zostało uznane za sukces, zwłaszcza na tle sporych kłopotów, jakie były udziałem krajów wprowadzających uprzednio ten system. Niemniej dzisiaj można dostrzec pewne rysy w konstrukcji tej ustawy, które z różnym skutkiem próbuje likwidować drogą wyjaśnień czy interpretacji samo Ministerstwo Finansów. Obserwuje się przy tym dość dużą polaryzację poglądów w tym zakresie organów podatkowych, a także ośrodków zamiejscowych Naczelnego Sądu Administracyjnego, z oczywistą szkodą i dla budżetu, i dla samych podatników. Wynika ona m. in. z niedostatecznej precyzji części przepisów w samej ustawie, braku definicji niektórych użytych tam pojęć czy zwrotów, niewyraźnie zyrysowanego zakresu stosowania sankcji. Zwłaszcza te ostatnie wobec nokautującej wysokości powinny być określone w ustawie w sposób nie budzący żadnych wątpliwości.
Najnowsza nowelizacja ustawy (Dz. U. nr 142 z 1995 r. ) świadczy jedynie okosmetycznym charakterze zmian, stawiając raczej na stabilizację systemu. Praktycznie wydłużono jedynie terminy stosowania ulgowych stawek VAT, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta