Bliski Wschód: ekstremiści i zamachy
Bliski Wschód: ekstremiści i zamachy
-- Islamski ruch oporu (Hamas) , który narodził się w obozach dla uchodźców w strefie Gazy w grudniu 1987 roku, jest równocześnie religijną i społeczno-charytatywną organizacją wzajemnej pomocy, ruchem politycznym i tajną formacją militarną.
Początkowo Izrael przymykał oczy na jej działalność, licząc, że będzie ona przeciwwagą dla OWP (Organizacji Wyzwolenia Palestyny) . Potem zaczęto stosować represje. Przywódca duchowy Hamasu, szejk Ahmad Jassin, odbywa odmaja 1989 roku karę dożywotniego więzienia w Izraelu.
Odkąd władze Autonomii Palestyńskiej znajdują się w Gazie, tj. od maja 1994 roku, Hamas ściera się z nimi, głosząc Świętą Wojnę (Dżihad) . Skrzydło militarne Hamasu przyznało się do licznych zamachów. Jej gałąź polityczna równolegle kontynuowała rozmowy z władzami Autonomii Palestyńskiej. Rozmowy te zakończyły się pod koniec 1995 roku.
Po ostatnich zamachach Izrael i władze Autonomii Palestyńskiej wtrąciły do więzień setki członków i sympatyków ruchu i starają się za wszelką cenę osłabić siatkę charytatywną i zagraniczne źródła finansowania.
-- Islamski Dżihad w Palestynie, niewielka tajna grupka o orientacji proirańskiej, utworzona w 1980 roku, była pierwszą organizacją integrystyczną, która zaangażowała się w walkę zbrojną. Jej szef Fathi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta