Immunitet ograniczany
Projekt zmian małej konstytucji
Immunitet ograniczany
Jerzy Pilczyński
Nieuchylenie przez Sejm immunitetu poselskiego Ireneuszowi Sekule wywołało na nowo, ciągnącą się już od tamtego czasu, dyskusję o sensie i zakresie immunitetu parlamentarnego. Na najbliższym posiedzeniu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji małej konstytucji w tym zakresie, zgłoszonego przez posłów Unii Wolności. Proponują oni, aby parlamentarzyści odpowiadali za działania nie związane z wykonywaniem mandatu na równi z innymi obywatelami. Postępowanie karne wszczęte przeciw posłowi przed uzyskaniem mandatu lub w czasie jego trwania mogłoby zostać zawieszane do czasu wygaśnięcia mandatu, na żądanie Sejmu, wyrażone większością 2/ 3 głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. W ten sam sposób Sejm wyrażałby zgodę na aresztowanie posła.
Natąpiłoby więc jakby odwrócenie sytuacji prawnej, dotychczas potrzeba 2/ 3 głosów, aby uchylić immunitet i umożliwić postępowanie sądowe wobec posła. W myśl propozycji UW potrzeba by tej samej większości, aby postępowanie takie zablokować na czas pełnienia mandatu.
Łatwo przewidzieć, że projekt spotka się z kontrowersyjnym przyjęciem. Po pierwsze, chodzi o zmianę małej konstytucji, od czego parlament starał się dotychczas raczej powstrzymywać, ponieważ dobiegają końca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta