Co wynika z przepisów prawa
Spór o marcową waloryzację emerytur i rent
Co wynika z przepisów prawa
Jan Jończyk
Sprawę wywołał Klub Parlamentarny BBWR 12 lutego 1996 r. wwystąpieniu w kwestii "informacji rządu o sposobie waloryzacji emerytur i rent za IV kwartał 1995 r. ". Twierdzi w nim -- po pierwsze -- że waloryzacja ta powinna była być przeprowadzona 1 marca 1996 r. , ale nie została podjęta i że zatem "1995 rok nie został w pełni rozliczony". Po drugie -- że mamy do czynienia z pogwałceniem prawa emerytów i rencistów do pełnej waloryzacji ich świadczeń za 1995 r. i że jest to "kolejna próba działania na niekorzyść emerytów i rencistów", tym razem na dużą kwotę; średnio około 100 zł miesięcznie na świadczeniobiorcę. Chodzi więc o zarzut bezprawnego działania rządu, czyli naruszenia przepisów art. 17--19 ustawy z 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent (dalej w skrócie: ustawa rewaloryzacyjna) w związku z ustawą z 29 września 1995 r. zmieniającą m. in. zasady waloryzacji emerytur i rent w 1996 r.
Pogląd, iż 1 marca 1996 r. należało przeprowadzić kolejną waloryzację emerytur i rent, poparty następnie przez związki zawodowe i nagłośniony w środkach masowego przekazu, nie ma w rzeczywistości oparcia w powołanych wyżej przepisach. Nie została też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta