Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe oblicze żółtaczki

13 marca 1996 | Nauka i Technika | ZW

Polski uczony współodkrywcą wirusowego zapalenia wątroby typu G

Nowe oblicze żółtaczki

Uczeni wciąż natrafiają na nowe odmiany wirusowego zapalenia wątroby, które mogą być roznoszone poprzez krew i stosunki seksualne lub drogą pokarmową. Najnowszym odkryciem jest wirus typu G, spokrewniony z wirusami B(HBV) i C(HCV) , którymi można zarazić się poprzez kontakt z zakażoną krwią. Wyjątkowo skomplikowana procedura wyizolowania tego zarazka jest tym ważniejsza, że ma też polski "akcent": jego współodkrywcą jest prof. Krzysztof Krawczyński z Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie, uczony polskiego pochodzenia, który przed laty pracował w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie.

Poszukiwania wirusów atakujących wątrobę od niedawna intensywnie prowadzone są dzięki udostępnieniu badaczom nowych technik badawczych, w tym m. in. metody oznaczonej skrótem PCR (łańcuchowa reakcja polimerazy) . Popularnie nazywana jest ona genetyczną kserokopiarką. Za jej pomocą badacze są w stanie wyizolować niemal śladowe ilości DNA tropionych zarazków. Mogą wykryć rzadko występujące infekcje albo tak ukryte w organizmie, że trudno je wyśledzić.

Najgroźniejsza infekcja

Tak też było w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu G. Jak dotąd,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 698

Spis treści
Zamów abonament