Muzy w schronie
Muzy w schronie
Rozmowa z Darko Lukiciem, chorwackim prozaikiem i dramaturgiem
Mimo młodego wieku udało się panu objąć wiele znaczących stanowisk, z ministerialnym włącznie. Jak do tego doszło?
Kiedy w Jugosławii w latach 90. zwyciężył front demokratyczny, angażowano na w ysokie stanowiska ludzi młodych, nie uwikłanych w żadne zaszłości polityczne poprzedniej epoki. Jeden ze znanych dziennikarzy starszego pokolenia nazwał nawet ten ruch "puczem okresu dojrzewania".
Jaki jest stan kultury w Sarajewie i całej Bośni i Hercegowinie po działaniach wojennych?
Trudno jest jeszcze ocenić straty naszej kultury w liczbach i procentach. W Sarajewie np. doszczętnie spłonęła Bilioteka Narodowa. Uczestniczyłem w ratowaniu księgozbioru z palącego się budynku. Udało nam się uratować niewielką jego część. Ogień strawił bardzo ciekawy architektonicznie budynek biblioteki z początków panowania monarchii austro-węgierskiej. Spłonął Instytut O rientalistyki, w którym znajdowały się niezmiernie cenne rękopisy z XV i XVI wieku. Z 11 kościołów katolickich w Sarajewie tylko jeden nie padł ofiarą pocisków czy granatów. Ucierpiały wszystkie świątynie muzułmańskie. Zniszczeniu uległo także Muzeum Narodowe, budynki W ydziału Filozofii, Medycyny i Rolnictwa sarajewskiego Uniwersytetu, wraz z całym wyposażeniem. Straty są ogromne. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta