Niedorzeczności prawa rzeczowego, czyli art. 140 kodeksu cywilnego
Niedorzeczności prawa rzeczowego, czyli art. 140 kodeksu cywilnego
Jacek Mazurkiewicz, Piotr Zaporowski
Art. 140 kodeksu cywilnego stanowi pierwszą i podstawową normę określającą uprawnienia właściciela: "W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społecznogospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą". Zasadna jest więc opinia, że choć jego zasięg jest szerszy, zawiera on rodzimą definicję własności i trudno nie zgodzić się z poglądem, iż przepis ów stanowi dziś prawny fundament dla egzystencji ludzi i gospodarki kraju, z mozołem przepoczwarzającej się w kapitalistyczne realia.
To, że prawa właściciela mogą być ograniczone przez ustawy, nikogo dziwić nie powinno. Ale granice te wyznaczają również zasady współżycia społecznego. O tych ostatnich napisano wiele opasłych tomów, po które -- zapewne nie bez powodu -- nikt dzisiaj nie sięga....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta