Domagamy się jednakowego traktowania stron konfliktu
Domagamy się jednakowego traktowania stron konfliktu
Rozmowa z Radoje Konticiem, premierem Federalnej Republiki Jugosławii
Jak pan premier widzi dziś miejsce Federalnej Republiki Jugosławii na politycznej i gospodarczej mapie świata?
Pragnę zwrócić uwagę przede wszystkim na znaczącą rolę FRJ w rozwiązywaniu kryzysu na obszarze byłej Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Została ona doceniona przez wspólnotę międzynarodową, a dowodem tego było zawieszenie wszystkich sankcji w końcu ubiegłego roku. Z tą chwilą rozpoczął się proces naszego powrotu do wspólnoty międzynarodowej, powrót do normalności. W interesie Jugosławii i Bałkanów leży, aby przebiegał on bez zakłóceń, by był to sprint, a nie maraton z przeszkodami. Tymczasem jesteśmy znów świadkami licznych prób spowalniania tego procesu. Powiem krótko: będziemy nadal rzecznikami stabilizacji, ale domagamy się jednakowego traktowania wszystkich stron konfliktu. Celem polityki zagranicznej Belgradu jest normalizacja stosunków z sąsiadami, a także ze wszystkimi państwami, z którymi dawniej współpracowaliśmy. Wśród nich jedno z pierwszych miejsc należało do Polski.
Jednym z czynników mogących przyspieszyć proces normalizacji w byłej Jugosławii i wokół niej jest wzajemne uznanie się byłych republik, a dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta