Siostra na umowie o pracę
Pracownik czy współpracownik
Siostra na umowie o pracę
Krewni zatrudnieni w firmach swoich bliskich na co najmniej pół etatu traktowani są przez ustawę o ubezpieczeniu społecznym osób prowadzących działalność gospodarczą jako tzw. osoby współpracujące. Płaci się za nie niższe składki na ZUS, ale też zakres należnych im świadczeń jest węższy. Nie przysługuje im np. III grupa inwalidzka oraz jednorazowy zasiłek ztytułu wypadku przy pracy. Te zasady poddawane są dość powszechnej krytyce i często są przyczyną skarg kierowanych do sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.
Do sądu trafiła m. in. sprawa B. K. , akwizytorki w przedsiębiorstwie wielobranżowym brata. Zatrudniona była na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu, natomiast ubezpieczona została jako współpracownik, czyli odprowadzano za nią składkę w wysokości 40 proc. podstawy wymiaru.
Na początku 1993 r. B. K. uległa wdrodze do pracy poważnemu wypadkowi, w wyniku czego po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego uznana została za inwalidkę I grupy i zaczęła pobierać rentę inwalidzką. Po upływie półtora roku, w związku z pewną poprawą stanu zdrowia, rentę tę przekwalifikowano na II grupę.
Problem powstał, gdy B. K. wystąpiła do ZUS o przyznanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta