Budowanie wspólnego rynku usług prawnych
Zobowiązania wynikające z Układu Europejskiego
Budowanie wspólnego rynku usług prawnych
Cezary Banasiński, Jerzy Andrzej Wojciechowski, Konrad Marciniuk
Włączenie Polski do Jednolitego (Wewnętrznego) Rynku Europejskiego oznacza w praktyce konieczność wzajemnego zniesienia większości barier dla dostępu do rynków obu stron. Odnosi się to również do świadczenia usług prawniczych.
Liberalizacja dostępu do polskiego rynku usług prawnych, choć nieunikniona, jest jednak zagadnieniem złożonym i nie może odbyć się w drodze jednostronnego otwarcia rynku polskiego bez wzajemności. Konieczne jest przy tym zagwarantowanie odpowiedniego poziomu usług prawnych świadczonych przez zagranicznych prawników i ich firmy ze względu na pewność i bezpieczeństwo związane z obrotem prawnym, jakie wiążą się ze świadczeniem pomocy prawnej. W poszukiwaniu rozwiązania korzystnego dla Polski, a zarazem otwierającego drogę do świadczenia w Polsce usług przez prawników zagranicznych, pomocne mogą okazać się doświadczenia zdobyte przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Budowanie wspólnego rynku usług prawnych napotykało w ramach Wspólnot Europejskich (Unii Europejskiej) wiele trudności, a proces znoszenia barier zapoczątkowany ponad trzydzieści lat temu jeszcze nie został zakończony. Przyczyną tych trudności są różnice w systemach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta