Umorzenie śledztwa w sprawie Oleksego
Prokurator nie stwierdził szpiegostwa
Umorzenie śledztwa w sprawie Oleksego
Dokończenie 1
Uzyskaną w ten sposób informację Zacharski miał zamiar za zgodą przełożonych potwierdzić wrozmowie operacyjnej z Ałganowem na Majorce. Rezultat tej rozmowy uznano w Zarządzie Wywiadu UOP za pośrednie potwierdzenie prawdziwości informacji. Podejrzenia wzmocniły ustalenia kontrwywiadu z sierpnia 1994 r. , które potwierdzały fakt nawiązywania kontaktu Ałganowa z Oleksym. Zacharski w sporządzonej przez siebie notatce zasugerował, że motywem podjęcia współpracy przez Oleksego z obcym wywiadem była chęć pozyskania wsparcia jego pozycji w centralnych władzach PZPR.
Ustalenia śledztwa
24 stycznia prokuratura wszczęła śledztwo. Wzłożonych zeznaniach gen. Marian Zacharski i wspomagający go w działaniach operacyjnych Xpotwierdzili swoje wcześniejsze informacje. Zacharski powiedział, że po raz pierwszy orzekomej współpracy Oleksego pozyskany przez niego oficer wywiadu Rosji poinformował go w czerwcu w jednej z warszawskich restauracji, co motywował nieaprobowaniem osób nieuczciwych we władzach. Ujawnił też wtedy kryptonim "Olin" oraz zapowiedział przekazanie dokumentu mogącego potwierdzić te informacje.
Prokuratura ustaliła, kto był źródłem informacji Zacharskiego, minister spraw wewnętrznych nie zdecydował się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta