Ograniczone możliwości kary ograniczenia wolności
Ograniczone możliwości kary ograniczenia wolności
Kara ograniczenia wolności -- wedle obowiązującego kodeksu karnego z 1969 r. -- może wynosić od trzech miesięcy do dwóch lat (w części wojskowej k. k. dla żołnierzy przewidziano od 1 do 12 miesięcy) . Wprowadzono ją naówczas z myślą o zmniejszeniu stosowania -- bardzo krytykowanych -- krótkich kar pozbawienia wolności oraz dla lepszego oddziaływania resocjalizacyjnego na skazanego, zwłaszcza przez egzekwowanie od niego obowiązku wykonywania pracy. Uwzględniono słuszny pogląd, że zakłady karne nie mogą dać pracy więźniom skazanym na kary krótkoterminowe. Pociąga to za sobą znaczne wydatki obciążające społeczeństwo (wysokie koszty utrzymania więzień) , a powstrzymanie skazanych od powrotu do przestępstwa jest znikome.
Istota kary ograniczenia wolności (art. 33--35 k. k. ) polega na powiązaniu dolegliwości ograniczenia wolności osobistej z sankcjami ekonomicznymi.
Ograniczenia wolności polegają na:
J niemożności zmiany miejsca stałego zamieszkania bez zgody sądu (art. 33 § 1) ;
J obowiązku wykonywania pracy wskazanej przez sąd, co może przybrać jedną z trzech następujących form:
-- zasadniczą, polegającą na wykonaniu nieodpłatnej dozorowanej (przymusowej) , głównie fizycznej, pracy na cele publiczne w uspołecznionym zakładzie pracy lub instytucji użyteczności publicznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta